НКЦК ініціює розбудову спільних механізмів протидії сучасним інформаційним і кіберзагрозам за участі України, Румунії, Молдови
В Івано-Франківську впродовж 3-4 квітня відбулися міжнародні навчання з реагування на кризові ситуації в кіберпросторі за участі представників України, Румунії, Молдови.
Вперше за ініціативи Національного координаційного центру кібербезпеки при РНБО України було проведено відпрацювання спільних механізмів реагування на міждержавному рівні на масштабні кібератаки, спрямовані на дестабілізацію ситуації в регіоні. Захід став важливим кроком у створені нової кіберкоаліції, спрямованої на колективну протидію сучасним інформаційним та кіберзагрозам, та продемонстрував готовність України виступити регіональним лідером у сфері кібербезпеки.
«Ці міжнародні навчання є важливим кроком до формування спільного безпекового простору у сфері кібербезпеки в регіоні. Співпраця між Україною, Румунією та Молдовою демонструє нашу спільну рішучість ефективно протистояти сучасним викликам у кіберпросторі», — зазначив представник профільної служби Апарату РНБО України Сергій Прокопенко.
У міжнародних навчаннях взяли участь представники НКЦК, СБУ, Держспецзв’язку, Державної прикордонної служби України, МЗС України, Національного банку України, Департаменту кіберполіції, Центру протидії дезінформації, Івано-Франківської ОДА, Національного директорату Румунії з кібербезпеки, Національного агентства Молдови з кібербезпеки, Євроатлантичного центру стійкості.
До консультацій і дискусій долучилися Надзвичайний й Повноважний Посол Румунії в Україні Александру Віктор Мікула та Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні Валеріу Ківерь. В обговоренні також брали участь фахівці громадських організацій, Університету Короля Данила та провідних українських і румунських компаній у сферах ІТ і кібербезпеки.
Під час заходу відбулися командно-штабні навчання (TTX, table-top exercises), в ході яких представники трьох країн змогли перевірити наявні механізми міждержавної взаємодії у разі складних скоординованих кібератак на державні інституції та об’єкти критичної інфраструктури в регіоні.
Сценарій TTX включав моделювання кризових ситуацій, зокрема з одночасним проведенням дезінформаційних операцій, та стимулював пошук ефективних шляхів реагування та виявлення прогалин в організації спільної протидії загрозам. Особливу увагу було приділено координації між державними органами, органами місцевого самоврядування, силовими структурами, а також представниками приватного сектору.
Учасники навчань також взяли участь у змаганні з кібербезпеки у форматі CTF. Команди вирішували завдання і відпрацьовували обмін даними, взаємодію в ході реагування на кіберінциденти.
Перше місце у змаганнях з невеликим відривом від команди Румунії посіла команда з України.
Для представників керівного складу вперше провели ігрову кризову симуляцію з фокусом на організацію взаємодії між представниками сектору безпеки і оборони та цивільних відомства трьох держав під час кібератак. Учасники відпрацювали навички прийняття рішень в умовах обмеженої інформації та часу з метою покращення координації й обміну інформацією.
В рамках заходу представники НКЦК провели окремі консультації з керівництвом Національного директорату Румунії з кібербезпеки та Національного агентства Молдови з кібербезпеки. За результатами зустрічей обговорено створення в Києві міжнародного центру компетенцій й залучення до його роботи академічних установ, громадських організацій, приватних компаній. За підсумками заходу буде сформовано дорожню карту взаємодії та створення кіберкоаліції, яка дозволить забезпечити ефективну кібероборону держав-учасниць.
За словами організаторів, захід є прикладом ефективної міжнародної координації в сфері кібербезпеки. Завдяки спільним зусиллям українських, румунських та молдовських партнерів вдалося підвищити рівень взаємодії для забезпечення регіональної кіберстійкості.
Для довідки: Перші міжнародні навчання з кібербезпеки за участі України, Румунії, Молдови відбулися в Івано-Франківську на базі Університету Короля Данила за ініціативи Національного координаційного центру кібербезпеки при РНБО України, за підтримки Консультативної місії Європейського Союзу в Україні, Івано-Франківської ОДА, за сприяння Національного директорату Румунії з кібербезпеки, Євроатлантичного центру стійкості.