Сергій Демедюк: Довіра та міжнародна співпраця — основа ефективної протидії кіберзагрозам
Національний координаційний центр кібербезпеки при Раді національної безпеки і оборони України спільно з CRDF Global в Україні, за підтримки Державного департаменту США та у співпраці з Управлінням інформаційної безпеки уряду Словенії (URSIV) у Любляні (Словенія) провів четверте засідання Міжнародного кластера кібербезпеки під назвою «Досвід України у протидії російській кібервійні: уроки для балканських країн». Захід, що відбувся 28 листопада, об’єднав близько 150 учасників, серед яких представники державного і приватного секторів, міжнародних організацій, дипломатичного корпусу та громадянського суспільства.
Відкриваючи захід, заступник Секретаря РНБО України Сергій Демедюк підкреслив, що гібридна війна, розпочата російською федерацією, триває фактично з 2012 року, і кіберпростір у ній відіграє ключову роль.
«Через кібератаки та інформаційний вплив агресор здійснює некінетичні дії проти демократичних країн, маскуючи їх під злочинну діяльність. Атрибуція таких атак вимагає часу та значних зусиль, тоді як інформаційний вплив, спрямований на маніпуляцію суспільною думкою у всьому світі, залишається однією з найсерйозніших глобальних загроз. Кібербезпека та інформаційна безпека нерозривно пов’язані й потребують цілісного підходу для ефективного вирішення таких викликів. І саме заходи, проведені НКЦК у Словенії, є важливим кроком для зміцнення міжнародної довіри та співпраці, адже взаємодія в режимі реального часу — найефективніший спосіб протидії кіберзагрозам. Саме через прямий діалог та спільну роботу ми закладаємо основу для глобальної кіберстійкості», – сказав Сергій Демедюк.
Міжнародний кластер кібербезпеки у Словенії вкотре підкреслив провідну роль України у сфері кібербезпеки та став платформою для зміцнення міжнародної взаємодії для протидії глобальним викликам.
«На жаль, не тільки Україна зіткнулася з серйозними викликами у сфері кібербезпеки. Європа загалом, і зокрема Словенія, все частіше стають жертвами російської кіберагресії. Зовсім нещодавно ми спостерігали численні кібератаки російських хакерських груп на словенські державні інформаційні ресурси. Тому, як Посол України в Словенії, я дуже радий спостерігати за реальними практичними кроками щодо зміцнення співпраці у такій важливій сфері між нашими дружніми країнами», – зазначив Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Словенія Андрій Таран.
Під час заходу керівник служби з питань інформаційної та кібербезпеки Апарату РНБО України, секретар НКЦК Наталія Ткачук представила основні уроки, здобуті Україною у протистоянні російській кіберагресії. Своїм досвідом також поділились представники Служби безпеки України, Національної поліції України та Національного банку України.
Під час дискусійних панелей учасники заходу обговорили кілька тем. Серед них:
● спільна протидія загрозам зі сходу: співпраця України та європейських країн;
● практичні кроки для посилення державно-приватного партнерства у сфері кібербезпеки між Україною та ЄС.
З-поміж ключових спікерів – Директор Офісу урядової інформаційної безпеки Словенії Урош Свете, Регіональний директор, CRDF Global в Україні Михайло Верич, Фахівчиня з кібербезпеки у підрозділі розвитку можливостей Агентства Європейського Союзу з кібербезпеки (ENISA) Анна Саррі та Керівник національного CSIRT Словенії Горазд Божич. Також до дискусій долучилися представники Міністерства внутрішніх справ України, Національної академії Служби безпеки України, Маріборського університету та провідних кіберкомпаній та організацій: CyberLab, Фундації жіночого лідерства та стратегічних ініціатив, Інституту дослідження кібервійни, Cyber Unit Technologies, Cyber Resilience Kontron D.O.O, Viris.
У рамках візиту до Любляни українська делегація під головуванням керівника служби з питань інформаційної та кібербезпеки Апарату РНБО України, секретаря НКЦК Наталії Ткачук провела робочу зустріч із представниками Управління інформаційної безпеки уряду Словенії (URSIV) та SI-CSIRT. Обговорено питання посилення співпраці у сфері кібербезпеки, обмін інформацією про актуальні загрози та проведення спільних навчань.