«Кібероборона, інформаційна стійкість та кібердипломатія: НКЦК провів командно-штабні навчання стратегічного рівня «Національна кіберготовність – 2024»
Національний координаційний центр кібербезпеки (НКЦК) при Раді національної безпеки і оборони України у п’ятницю, 13 грудня, вчетверте провів щорічні командно-штабні навчання (TTX) стратегічного рівня «Національна кіберготовність – 2024». Головна мета заходу – зміцнення національної системи кібербезпеки України через напрацювання ефективних механізмів спільного реагування на кіберзагрози.
«Ці навчання демонструють нашу здатність оперативно та скоординовано реагувати на складні кіберзагрози. Участь у відпрацюванні спільних дій дозволяє підвищити рівень національної кіберготовності та забезпечити надійний захист державних інституцій і критичної інфраструктури, що критично під час війни. Учасники отримують можливість протестувати свої рішення в умовах, максимально наближених до реальних. Адже наші сценарії базуються на актуальних розвідданих і враховують ймовірність розвитку подій», – підкреслив заступник Секретаря РНБО України Сергій Демедюк.
У цьому році сценарії були зосереджені на кіберобороні, інформаційній стійкості та кібердипломатії. Учасники відпрацьовували механізми ухвалення стратегічних рішень під час реагування на масштабні кібератаки, а також супутні військові та інформаційні операції. Сценарії передбачали низку складних загроз, здатних вплинути на національну безпеку України.
Керівник служби з питань інформаційної безпеки та кібербезпеки Апарату РНБО України, секретар НКЦК Наталія Ткачук зазначила, що проведення таких навчань дозволяє формувати спільне бачення щодо реагування на потенційні кіберзагрози.
«Цьогорічний сценарій об’єднав кілька ключових компонентів нашої стійкості: кібербезпекову, інформаційну, здатність реагувати на надзвичайні та кризові ситуації, а також забезпечувати ефективну взаємодію з партнерами. Ми відзначили значний прогрес у кібербезпековому компоненті: всі суб'єкти забезпечення кібербезпеки чітко розуміють свої ролі, ефективно обмінюються інформацією та взаємодіють між собою. Рівень зрілості та готовності значно перевищує попередні роки. Проте сьогодні основним інструментом ворога стає когнітивний вплив. Ми спостерігаємо тісний зв’язок кібердомену з інформаційною сферою, зокрема спеціальними інформаційними операціями країни-агресора, а також прямими військовими діями. Тому важливо забезпечити дієву координацію щодо протидії загрозам в усіх цих доменах. І цьогорічні національні навчання були спрямованні саме на відпрацювання таких механізмів. Щиро дякуємо всім учасникам за активну роботу та внесок у зміцнення кібербезпеки країни», – підсумувала Наталія Ткачук.
До навчань долучилися представники всіх основних суб'єктів забезпечення кібербезпеки, а також Офісу Президента України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Національної служби здоров’я України, Центру протидії дезінформації та ДП «Дія».
Проведення щорічних командно-штабних навчань стратегічного рівня передбачено Стратегією кібербезпеки України, затвердженою Указом Президента України від 26 серпня 2021 року № 447/2021. У рамках навчань застосовувався Порядок взаємодії суб’єктів забезпечення кібербезпеки під час реагування на кіберінциденти/кібератаки, ухвалений на засіданні НКЦК 22 вересня 2022 року.
Навчання відбулись за підтримки Проєкту USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України» та сприяння Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Завдяки проведенню Національним координаційним центром кібербезпеки командно-штабних навчань стратегічного рівня підвищено готовність ключових суб’єктів кібербезпеки до ефективної взаємодії, швидкого реагування на загрози та зміцнення національної кіберстійкості.