Ваш браузер є застарілим і не підтримує сучасні веб-стандарти, а так само становить потенційну загрозу вашої безпеки.
Будь ласка, встановіть сучасний браузер

Рада національної безпеки і оборони України

ГоловнаНовиниДіяльність Ради національної безпеки і оборони України та її Апарату28.04.2025, 09:41

НКЦК разом із партнерами провів другу хвилю кібернавчань «UA-EE Cyber Shield via Tallinn Mechanism»

202504239.jpegНаціональний координаційний центр кібербезпеки разом із Посольством Естонської Республіки в Україні, Естонською агенцією міжнародного розвитку, Академією електронного управління, естонською компанією «CybExer Technologies» та українською компанією «AmonSul» у період з 21 по 23 квітня 2025 року провів другу хвилю масштабних змагань з кібербезпеки «UA-EE Cyber Shield via Tallinn mechanism». Захід організовано в рамках Талліннського механізму з метою посилення кіберстійкості та обміну досвідом між Україною й Естонією.

Метою заходу стало надання учасникам знань та практичних навичок з попередження, виявлення й реагування на сучасні кіберзагрози. Реалістичні сценарії кіберінцидентів дозволили учасникам працювати в умовах, максимально наближених до реальних атак, підвищуючи професійний рівень фахівців державних органів, критично важливих підприємств, студентів та курсантів профільних університетів.

202504233.jpegЗмагання від української сторони відкрили Сергій Демедюк – заступник Секретаря РНБО України, Антон Демьохін — заступник Міністра закордонних справ України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, Ігор Мальченюк — керівник Департаменту кіберзахисту Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Віталій Лавров — заступник Міністра молоді та спорту України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації та Галина Гайдур — доктор технічних наук, професор, завідуюча кафедри Систем та технологій кібербезпеки Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій.

У вступних промовах спікери наголошували на важливості зміцнення міжнародного партнерства та обміну практичними знаннями щодо протидії кіберзагрозам.

«Кіберзмагання — це не лише просвітницький інструмент, а й потужний обмін досвідом між фахівцями. Це сучасний бойовий спорт, де удари завдаються не фізично, а через кібератаки — швидкі, точні, стратегічні. Саме тому така підготовка надзвичайно важлива: вона формує навички, що можуть стати вирішальними у критичний момент. Хотілося б, щоб усе це залишалося в межах спорту — без шпигунства, без реальних загроз, лише задля розвитку та мирного змагання. Але, на жаль, з таким агресивним сусідом це наразі лише мрії. Тому маємо бути завжди напоготові» - зазначив Сергій Демедюк, заступник секретаря Рада національної безпеки і оборони України.

2025042313.jpegУ своєму виступі заступник міністра Міністерства молоді та спорту України Віталій Лавров розповів про офіційне визнання в Україні нового військово-прикладного виду спорту, його вплив на підвищення обороноздатності та про плани міжнародного розвитку.

«Військово-технологічний спорт – це змагання за правилами, що базуються на військових сценаріях та технологічних засобах: дрони, безпілотні системи, роботизовані комплекси, кіберпростір. Основна задача – підвищення навичок учасників змагань у використанні технологічних засобів ведення бою. Офіційне визнання відбулось 24 лютого 2025 року» – акцентував Віталій Лавров.

2025042310.jpegВід естонської сторони в рамках візиту представників Талліннського механізму до місця проведення змагань з офіційними промовами також звернулися Аннелі Кольк – Надзвичайний та Повноважний Посол Естонської Республіки в Україні та Танел Сепп – Посол з особливих доручень з питань кібердипломатії МЗС Естонії.

У вітальних промовах було наголошено на важливості проведення змагань та подальшої підтримки України в цьому напрямку.

«Естонія підтримує Україну всіма можливими засобами, і кібербезпека є одним із пріоритетів. У межах Талліннського механізму ми бачимо високу професійність українських партнерів. Наші спільні зусилля дійсно підвищують кіберстійкість України», – наголосила Надзвичайний та Повноважний Посол Естонської Республіки в Україні Аннелі Кольк.

У змаганнях взяли участь 146 учасників, об'єднаних у 25 «синіх» команд, які працювали у реалістичному симуляційному середовищі. Учасники демонстрували свої навички з реагування на складні кіберінциденти та розробляли ефективні стратегії захисту критичних систем. «Сині» команди (blue teams) відповідали за захист ІТ- та 202504231.jpegОТ-систем, виявлення вразливостей і реагування на інциденти, тоді як «червоні» команди (red teams) імітували дії зловмисників. До складу «червоної» команди увійшли експерти компанії CybExer, представники НКЦК, а також українських установ, що займаються кібербезпекою. Окрім «бойового» моделювання, учасники виконували завдання з виявлення загроз (ThreatHunting) та змагань із «захоплення прапора» (CaptureTheFlag).

У навчаннях взяли участь представники ДСНС України, Міноборони, ЗСУ, Держспецзв’язку, Нацполу, НКЦК та провідних українських вишів.

У рамках Національної ініціативи, започаткованої НКЦК у вересні 2024 року з метою посилення ролі жінок у сфері кібербезпеки, участь у цьогорічних змаганнях вперше взяли дві жіночі команди. За результатами змагань жіноча збірна команда НКЦК «G1rlUn1ty» перемогла в одній із номінацій. Крок за кроком НКЦК формує екосистему рівних можливостей, у якій жіноче лідерство стає рушієм інновацій, захисту цифрового простору та зміцнення демократичної України.

2025042317.jpegКібернавчання стали частиною ініціативи Талліннського механізму (Tallinn Mechanism), започаткованої у грудні 2023 року 11 країнами — Естонією, Україною, Нідерландами, Канадою, Польщею, Францією, Швецією, Німеччиною, Данією, США та Великою Британією. Ініціатива покликана посилити цивільну кібербезпеку України. До неї нещодавно приєдналася Італія, а НАТО та ЄС беруть участь як спостерігачі.

Переможцями змагань стали: команда «#DNAcademy» Національної академії СБУ.

Також були відзначені команди за номінаціями:

«Найкраща жіноча команда» - збірна жіноча команда НКЦК «G1rlUn1ty» (Нацбанк, ЗСУ, ДССЗЗІ, СБУ);

«Найкращий університет» – команда «dcua» Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського;

«SITREP Situation Report» – команда «Eagles» Міністерство оборони України.

«Поширення інформації (MISP)» – команда «Netflix & Chill» Державного центру кіберзахисту Держспецзв’язку.

Більше фото ТУТ.