Кібероперації, когнітивне протиборство, штучний інтелект у воєнних конфліктах: НКЦК представив передовий досвід на заході Hybrid CoE у Фінляндії
Керівниця служби з інформаційної та кібербезпеки Апарату Ради національної безпеки і оборони України, секретар Національного координаційного центру кібербезпеки Наталія Ткачук взяла участь у 7-му щорічному Симпозіумі з гібридних конфліктів, який відбувся у Гельсінкі, Фінляндія. Захід, організований Центром передового досвіду ЄС з протидії гібридним загрозам Hybrid CoE, зібрав провідних експертів з Європи, Австралії, Японії, США.
Темою цьогорічного симпозіуму стали кібероперації, когнітивне протиборство, застосування штучного інтелекту у воєнних конфліктах. Серед найбільш обговорюваних питань – досвід України у війні з рф. За результатами дискусій спікери наголосили на необхідності створення та впровадження спільного механізму протидії кібер-, інформаційним та гібридним загрозам на рівні ЄС-Україна, одним з елементів якого може бути створення Центру компетенцій у Києві.
Наталія Ткачук у своїх виступах поділилась практичним досвідом та уроками кібервійни з рф, ознайомила партнерів із основними ініціативами та кроками, що здійснюються Україною для досягнення кіберстійкості та протидії ворожим кібер- та інформаційним операціям.
«Агресія рф у кіберпросторі спрямована не лише проти нашої держави. Країна-терорист цинічно атакує країн-партнерів, всю євроатлантичну спільноту. Навіть після припинення повномасштабних військових дій гібридна агресія триватиме. рф нарощуватиме потенціал для кібератак, дезінформації, втручання у вибори європейських країн для просування своїх інтересів, – наголосила Наталія Ткачук. – Наразі ЄС бракує кадрових, технічних, організаційно-правових спроможностей для ефективної протидії. Ми повинні створити дієву систему проактивної кібероборони Європи, розвиваючи спроможності наступальних кібероперацій для забезпечення протидії кіберзагрозам рф. Україна готова надати свій досвід, технічний та кадровий ресурс як основу такої системи».
В ході дискусій експерти підкреслили необхідність побудови національних моделей ШІ та розширення варіантів його використання в інтересах національної безпеки та оборони, а також розвитку наступальних кіберспроможностей європейських країн. Було наголошено, що зосередження зусиль виключно на питаннях розробки політик щодо регуляції штучного інтелекту не достатнє для забезпечення переваги та протидії зловмисному використанню ШІ ворожими акторами.
В ході візиту до Гельсінкі було проведено консультації з представниками Національного центру кібербезпеки, Міністерства оборони та Парламенту Фінляндії, направлені на поглиблення співпраці у сферах кібербезпеки та інформаційної безпеки між нашими державами. Також було проведено низку зустрічей із представниками фінського бізнесу та приватного сектору, які хочуть долучитися до програм підтримки України в сфері кібербезпеки.
В рамках виконання стратегічних цілей кібербезпекової політики та завдань, визначених останнім рішенням Національного координаційного центру кібербезпеки від 10.04.2025, Україна розширює взаємодію та партнерство у сфері кібербезпеки з країнами ЄС.