Мюнхенська конференція з кібербезпеки: Наталія Ткачук закликала країни ЄС до єдності у протидії російській агресії у кібер- та інформаційному просторі
Керівниця служби з питань інформаційної та кібербезпеки Апарату РНБО України, секретар НКЦК Наталія Ткачук взяла участь у Мюнхенській конференції з кібербезпеки: «Зростання невизначеності: чітке визначення мети!», що відбулася 12-13 лютого у Німеччині. Це один із ключових міжнародних заходів високого політичного рівня, що об’єднує державних і бізнес-лідерів, експертів, представників спецслужб, правоохоронних органів та академічних кіл для обговорення актуальних кібербезпекових викликів.
Секретар НКЦК Наталія Ткачук під час панельної дискусії, присвяченої кіберстійкості в умовах війни, наголосила, що росія веде повноцінну кібервійну не лише проти України, а й проти країн Європейського Союзу.
«Мета росії в кіберпросторі – не просто вивести з ладу критичні системи, заблокувати урядові сайти чи викрасти дані. Основне завдання – вплинути на суспільство: посіяти страх, дестабілізувати ситуацію, дискредитувати уряди, що забезпечують безпеку, та вплинути на виборчі процеси, щоб привести до влади тих, хто знову зможе «лобіювати» інтереси росії в ЄС», – зазначила Наталія Ткачук.
Секретар НКЦК навела приклад Румунії, де вже зафіксовано російські спроби впливу, і підкреслила, що ці загрози лише зростатимуть. Особливе занепокоєння викликає послаблення політики США щодо протидії дезінформації, адже більшість соціальних платформ підпадає під їхню юрисдикцію.
«Скасування механізмів виявлення та модерації маніпулятивного контенту створює додаткові можливості для країни-терориста поширювати фейки та впливати на громадську думку», – зауважила вона.
Наталія Ткачук закликала європейські країни до активних спільних дій: «Європейські країни мають діяти більш активно для протидії і міжнародна співпраця в цьому напрямі є ключовою. Україна готова ділитися досвідом протидії російській агресії в кібер- та інформаційному просторі, реалізовувати спільні ініціативи та посилювати партнерство з ЄС».
Під час конференції обговорювалися сучасні виклики та нові можливості у сфері кібербезпеки, зокрема розвиток квантових обчислень, штучного інтелекту та новітніх технологій. Особливу увагу приділили:
- розширенню державно-приватного партнерства з урахуванням зростаючої ролі бізнесу у забезпеченні кібербезпеки;
- посиленню співпраці з розвідувальними спільнотами для протидії кіберзагрозам;
- необхідності адаптації євроатлантичних політик до нових викликів, зокрема впровадження політик активної кібероборони;
- посиленню державної регуляції питань кіберзахисту;
- зростаючим загрозам кіберзлочинності в контексті національної безпеки.
Окремо учасники акцентували на загрозах, спричинених російською агресією в кіберпросторі. Питання України стало однією з ключових тем дискусій. Учасники наголосили на важливості активнішої участі європейських країн у протидії російським кібератакам та підтримці України, яка вже має унікальний досвід протистояння агресору в умовах повномасштабної війни.